cart-icon Товаров: 0 Сумма: 0 руб.
г. Нижний Тагил
ул. Карла Маркса, 44
8 (902) 500-55-04

Таблиця властивості води 3 клас природознавство – Конспект уроку з природознавства, 3 клас. «Вода. Властивості води»

Содержание

Урок природознавства в 3 класі. Тема: «Вода в природі. Властивості води

Міністерство освіти і науки України

Спеціалізована загальноосвітня школа №29 м. Хмельницького

Урок природознавства

3 клас

Тема: Вода в природі. Властивості води-рідини

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель початкових класів

Рибчинська Людмила Василівна

Хмельницький — 2018 р

Тема: Вода в природі. Властивості води-рідини. Вода розчинник

Мета: Формування в учнів уявлення про одну з найпоширеніших речовин у природі – воду; три стани води; властивості води – рідини.

Розвивати навички дослідницької діяльності, спостережливість, вміння аналізувати, робити висновки; логічне мислення, пам’ять, мовлення, естетичне почуття.

Виховувати любов до природи, до рідного краю, бережне ставлення до природи.

Обладнання: таблиці, схеми, картини осені, посуд, вода.

Хід уроку

І. Організаційна частина

— Я всміхаюсь сонечку:

— Здастуй, золоте!

  Я всміхаюсь квіточці

— Хай вона цвіте!

  Я всміхають дощику

— Лийся мов з відра!

  Друзям усміхаюся -

  Зичу всім добра.

— Ми вітаємо гостей і даруємо теплі усмішки

  • Сьогодні наш урок природознавства ми проведемо у комп’ютерному класі. Тому перед початком уроку повторимо правила поведінки в спеціалізованому класі.
  • Ці правила будемо пам’ятати протягом уроку.

ІІ. Хвилинка спостереження 

  1. — Давайте проведемо хвилинку спостереження                                                                                                      

— Порівняйте, як змінились погодні умови порівняно з початком вересня…

— Як це вплинуло на живу природу?

— Як готуються звірі до зими?                                                                              

          2. Діапроектор – картини осені

  • Осінь – прекрасна! Поети оспівують її красу у віршах, художники у картинах.
  • Які вірші ви знаєте про осінь?
  • Якою змальована осінь у віршах?
  • Згадайте, як називаються слова близькі за значенням?

— А який зараз місяць?

-Як гадаєте, чому так називається?

Так називали середину осені ще за часів Київської Русі.

В народі його ще називали грязень, хмурень,  весільник. Спробуємо здогадатись чому саме так.

«грязень» (від грузьких доріг)

«хмурень» (надмірно похмурих днів

)

«весільник» У народі так і казали: «Жовтень на весілля багатий». Тому цей місяць осені чекали хлопці і дівчата.

  • А які ще прислів’я про осінь, жовтень ми знаємо?

Жовтень ходить по краю, та виганяє птиць із гаю.

Осінь збирає, а весна поїдає.

          Осінь усьому рахунок веде.

          Курчат по осені лічать.

З осінньої дороги не витягнеш ноги.

Плаче жовтень холодними сльозами.

Один день блисне, а сім днів кисне.

Восени й горобець багатий.

Восени багач, а навесні прохач.

  • З давніх давен люди спостерігали за змінами в природі. Які прикмети ви знаєте пов’язані з жовтнем?
    Якщо до середини жовтня не осипалося з беріз листя — сніг ляже піздно.
    Сова кричить — до холоду.
    Грім у жовтні — на малосніжну, м’яку й коротку зиму.
  • Будемо спостерігати, чи дійсно справдяться ці прикмети…

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

  • Продовжимо подорож у країну, яке зветься Природа. Вона містить у собі багато цікавого і незвіданого. Хто скаже, куди мандрували і що вивчали ми на минулому уроці. (На уроці ми дізналися про повітря, його властивості, про значення повітря для життя)
  • А перевірку домашніх завдань будемо проводити декількома способами:

1 група: Виконає тестові завдання на компютері

Зміст:

1. Природа – це:

а) усе, що дихає, живеться, росте, розмножується і вмирає;

б) усе, що нас оточує, крім того, що зроблено людиною;

в) Все, що нас оточує.

2. До живої природи належить:

а) Місяць, пісок, вода, гора;

б) людина, тварина, рослина;

в) стакан, парта, олівець.

3. До неживої природи належить:

а) Місяць, пісок, вода, гора;

б) людина, тварина, рослина;

в) стакан, парта, олівець.

4. Тіла- це:

а) усе, що дихає, живеться, росте, розмножується і вмирає;

б) усе, що нас оточує, крім того, що зроблено людиною;

в) усе, що нас оточує.

5. Тіла бувають у таких станах:

а) рідкому, газоподібному, твердому;

б) красивому, блискучому, новому;

в) чистому, брудному, охайному.

6. Ножиці – це

а) тверде тіло;

б) рідке тіло;

в) газоподібне тіло.

7. Розламати можемо:

а) тверде тіло;

б) рідке тіло;

в) газоподібне тіло.

8. Сонячний промінь падає на Землю:

а) прямолінійно;

б) криволінійно;

в) хвилясто.

9. Молекули розташовані дуже близько одна до одної:

а) у газоподібних речовинах;

б) у рідких речовинах;

в) твердих речовинах.

10. Атмосфера – це:

а) вода на Землі;

б) шар повітря навколо Землі;

в) рослини на Землі.

2 група: Практична робота – визначте температуру на різних термометрах. 

3 група: Творча робота: Чи потрібне людям чисте повітря?

— Що ми повинні для цього робити?                                                                           

а) Аналіз виконання роботи учнів біля комп’ютерів.

Я бачу, що учні І-ї групи виконали своє завдання і  комп’ютер оцінив їх роботу.

— Які питання викликали труднощі?

б) Перевірка завдань учнів, які працювали в групах.

— Тепер перевіримо як справились із завданнями учні, які працювали у групах.

IV. Актуалізація опорних знань 

  • На сьогоднішньому уроці ми продовжимо мандрувати в повітряному просторі, а також здійснимо зупинку в дуже цікавому середовищі, але де саме, спробуйте здогадатись самі.

Презентація «Вода»

V. Повідомлення теми та мети уроку

VI. Мозковий штурм

Що ви знаєте про воду?

VII. Формування поняття «Стани води»

 — А зараз будьте дуже уважні, адже ми завітаємо до лісової школи і знайдемо ті ознаки води, які ми ще не називали.

Програма Природознавство «Вода» 

  • Що нового ви дізналися?                                                                                          

— Я загадаю вам загадки і зрозумію, чи уважно ви слухали мою подругу білочку.
Прозорий, мов скло,
А не вставити в вікно. /Лід/

 — Так, коли дуже холодно, або коли на дворі мороз я стаю твердим і одягаю прозору холодну сукню схожу на скло.

  • Коли вода зустрічається в твердому стані? (лід, сніг, град, іній)

Капітошка

Пухка вата
         По небі пливе
         Чим вата ни

ще,
         Тим дощик блище. /Хмаринка/

  • Коли вода зустрічається в газоподібному стані (водяна пара, туман, хмари)
  • Але найчастіше вода зустрічається на землі в рідкому стані. Де саме? (у річці, у крані, у криниці, в океанах, морях, озерах)
  • Тепер давайте поміркуємо, чи може вода з одного стану перейти в інший стан. (Так може.) Доведіть це. (Ми знаємо, що лід і сніг у теплі перетворяться на воду (тобто з твердого стану перетворяться у рідкий), а якщо поставити на плиту чайник з водою, то вона стане кипіти і перетвориться на пару.
  •  (взимку, з настанням морозів, на річках утворюється зверху лід, кругом лежить сніг, а з настанням весни – тане сніг і лід перетворюючись у воду)

А влітку, після дощу ми бачимо, як висихають калюжі, підсихає мокрий асфальт – це вода     перетворюється в газоподібний стан).

  • Давайте зіграємо в гру «Віднайди воду»

 

  •                      Отже, то в якому стані може перебувати вода? Давайте заповнимо таблицю: (вода може перебувати у твердому, рідкому та газоподібному станах) Розмістіть слова в табличку 1)дощ; 2)сніг; 3)крига; 4)роса; 5)іній; 6)бурульки; 7)туман; 8)водяна пара.

 VII. Формування поняття «Властивості води» практична робота

  1. Зараз ми дізнаємося істотні властивості води. Для цього на певний час станемо дослідниками. Будемо працювати групами. Лаборанти підійдіть і візьміть по склянці води. А тепер опустить ложку у склянку з водою.
  • Що ви помітили? (У воді видно ложечку)                                                        Презентація
  • Отже, яка вода? (Прозора)
  • А має вона колір? (Ні, немає)
  1. — Нахиліться низько над склянкою з водою і понюхайте. – Чи має вона запах?  Отже – вода запаху не має, тобто без запаху.
  2. — А тепер обережно візьміть в руку склянку з водою і трошки виляйте води у тарілку. Що з нею сталося? (Потекла) Отже вода – текуча. Раз вода потекла, то вона має якусь форму, чи ні? (Не має форми)
  • Отже які істотні властивості має вода?
  1. – Дослідимо: вода-розчинник чи нерозчинник. 

1 група: сіль;

2 група: сода;

3 група: марганець;

4 група: цукор.

  • Що із цих речовин відноситься до природи? (Сіль) Чому?
  • Який висновок можемо зробити? (Вода для всіх речовин є розчинником?)
  • Продовжимо дослідження:

 1 група: пісок;

 2 група: крохмаль;

 3 група: крейда;

 4 група: олія.

  • Що із цих речовин відноситься до природи? (Пісок) Чому крохмаль не відносять до природи?
  • Який висновок можемо зробити? (Вода для цих речовин не є розчинником)

VII. Робота з підручником

  • А зараз відкриємо підручники на сторінці 91 і прочитаємо 1-й абзац. Подумайте над таким питанням: Яке значення має вода на Землі?
  •  Для чого потрібна вода?

(Без Води немає життя на Землі. Без неї загине вся жива природа по всій планеті. Тому ми повинні зберегти природу, тобто економно використовувати воду, вчасно закривати кран, не засмічувати водойм, розчищати джерела)

VII. Розвязування завдань творчого характеру

1. — Чому взимку під час сильних морозів можуть руйнуватись водопровідні труби?

— Чому в акваріумі добре видно рибок, рослин, пісок?

2. Давайте розгадаємо кросворд.

В

 

 

 

 

 

 

О

 

Д

А

  1. Червоне коромисло через річку повисло (веселка)
  2. З малої хмари великий … (дощ)
  3. Річки взимку вкриває …(лід)
  4. Під час кипіння з чайника йде… (пара)
  • Так вода – це наше велике багатство, це наше життя. Вода це радість. Навіть коли довго не було дощу, то малюки кликали дощ. Як саме?

Дощику-дощику,

Зварю тобі борщику.

Мені – каша, тобі – борщ,

Щоб рясніший ішов дощ.

  • Наш народ здавна цінував воду, із великою пошаною відносився до неї. Ось такі є народні прислів’я:
  1. Де вода – там і життя.
  2. Ліс і вода – брат і сестра.
  3. Вода за доброту віддячить.

VIII. Підсумок уроку.

  • Що ви дізнались на уроці? (Ми дізналися, що вода перебуває у 3-х станах, може переходити з одного стану в інший, а також досліджували властивості води)
  • У яких станах може перебувати вода? Назвіть воду у твердому стані. Які властивості води?

Презентація про живу воду

 

  • Все це закликає кожного з нас бути добрим, мудрим і щедрим на любов. Тож любіть природу – землі вроду. Будемо берегти її. Дбати про неї!
  • Будьте ж, діти, мудрі, як сама природа і багатими, як Земля, сильні і здорові як вода!

ІХ. Домашнє завдання.

У підручниках прочитати статтю про воду, знати відповіді на запитання.

У зошиті самостійно виконати завдання.

Спробувати створити кросворд, де ключовим словом буде вода у рідкому, твердому чи газоподібному стані.

naurok.com.ua

Методическая разработка по окружающему миру (3 класс) по теме: урок з природознавства «Вода. Властивості води» 3 клас

                          розчинник  

    НАВЧАЛЬНА     розширити  і поглибити уявлення дітей про значення води    

                            у природі; властивості води- рідини( текуча, не має  

                            власної форми, прозора, безбарвна, без  

                            запаху,розширюється при нагріванні, стискається  при  

                           охолодженні;

                           формувати елементарні поняття  розчинна у воді речовина,  

                           розчинник, розчин, нерозчинна у воді речовина 

                           

РОЗВИВАЛЬНА      розвивати вміння самостійно  виконувати досліди,  

                            спостерігати за ходом і результатами досліду, вміння    

                            робити висновки,   міркувати за аналогією:

  ВИХОВНА            виховувати пізнавальний інтерес самостійність,  

                           організованість і відповідальність за виконану роботу                            

                           

Очікувані результати :

Після уроку учні зможуть: 

-пояснювати поняття «розчинник», «розчин», « розчинна у воді речовина», «нерозчинна у воді речовина »,                              

 -доводити дослідами властивості води

  1. робити висновки

Обладнання :       електронна презентація до уроку, підручник для 3 класу Т.М.Байбара , Н.М.Бібік – К. « Форум» 2003, зошити з природознавства,  предмети для дослідів:склянки з водою, цукор, сіль, пісок, олія, таблиця властивостей, глобус

   Тип уроку : урок  формування знань, умінь та навичок                        Форма проведення:         урок з використанням мультимедійних технологій, з проведенням  практичних робіт, дослідів  

Структура уроку:

  1. Організація класу  ( 1 хв.)
  2. Актуалізація опорних знань ( 7 хв.)

а)хвилинка “ Календаря природи”

б) перевірка домашнього завдання Тести

в) підсумки перевірки домашнього завдання ( взаємоперевірка)

г) оцінювання

  1. Мотивація навчальної діяльності.визначення теми та мети уроку ( 2 хв.)
  2. Сприймання та первинне усвідомлення нового матеріалу (19 хв)
  1. )Бесіда з елементами розповіді
  2. Практична робота №1
  3. Практична робота №2 Робота в парах

5. Фізхвилинка ( 1хв.)

6.Осмислення причинно-наслідкових зв’язків. Закріплення нового матеріалу ( 10 хв.)

  а) робота  з підручником

  б) робота в парах

  б) Гра “ Збережемо повітря чистим”

7.Підсумок уроку   (3 хв.)

  1. Вірш-загадка
  2. Гра “ Водограй”

8. Домашнє завдання ( 1хв.)

 9. Рефлексія ( 1 хв.)

І. Організація класу.

1. По рівній доріжці

Ідуть  наші ніжки-

По густій траві

Стрибають наші ніжки –

Стомились наші ніжки

По лісочку гуляти

Листячко жовте

В пучечки збирати

-Діти, про яку пору року йдеться у вірші?

 

2. Хвилинка « Календаря природи». Робота в зошитах.

-Які зміни відбулися  за минулий тиждень в природі живій і неживій? Що сталося з деревами?

ІІ. Перевірка домашнього завдання за тестами з теми « Повітря»

 У кожного учня тести:

  1. Повітря –це:

 а) рідке тіло

 б) тверде тіло

 (в) газоподібне тіло

2. Повітря –це:

 а) жива природа

 б) нежива природа

 

  1. Повітря знаходиться:

 а) навколо нас

 (б) в грунті, воді, навколо нас

  в) в пустих порожнинах

4. Шар повітря навколо Землі називають:

 а) атмосферою

 б) гідросферою

  в) літосферою

  1. Познач правильне твердження:

 а) повітря має запах

 б) повітря не має запаху

 в)повітря прозоре, безбарвне, не має запаху

6.На зиму у птахів та звірів відростає густа шерсть та пух,і пташки та звірі не замерзають у холодну погоду тому, що:

 а) хутро  і пух виділяє тепло

 б) у хутрі та пусі багато повітря і воно зберігає тепло

 в) у хутрі збирається повітря

 

Взаємоперевірка

Правильні відповіді: 1- в,  2- б,  3-а, б, в,   4- а,   5- в ,  6- б

Оцінювання ( Слайд 2  Оцінювання:

                                        Без помилок  —  11 б.

                                           1 помилка   —   9 б.

                                           2 помилки   —   7 б.

                                           3 помилки   —   5 б.

                                           4 помилки   —   3 б.

                                           5 помилок   —   1 б

Діти, яке повітря потрібно для  дихання? ( чисте)

А звідки в повітрі беруться шкідливі речовини?

Як живі організми допомагають очищувати повітря?

Що повинні робити ми- люди, для охорони навколишнього середовища?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.

1.Слайд3   прочитайте віршик і спробуйте визначити тему нашого уроку:

Добрий день,

Джерельце, криничко,

Чистая водичко.

Ми тебе нап’ємось

Сили наберемось.

Відповді дітей

Слайд 4 Тема уроку

 Без води нема життя.  Властивості води- рідини.Вода – розчинник

Так, діти , будемо говорити про воду. А вам не дивно, чого саме вода буде героїнею нашого уроку? Ми що, не знаємо про воду нічого? Так, що ви очікуєте від уроку?

Ознайомтеся з новими словами і поняттями, над якими будемо працювати на уроці:

Слайд 5  .Ключові слова:

—   розчин

  1. розчинник
  2. розчинні речовини
  3. нерозчинні речовини

ІУ. Сприймання та первинне усвідомлення нового матеріалу.

  1. Бесіда з елементами позповіді .
  1. Діти, що ми вже знаємо про воду? ( Що це рідке тіло. Вода-рідина. Молекули на великій відстані одна від одної)
  2. Яка властивість рідини використовується у термометрі?

(  розширення, стискання)

  1. А ви знаєте, що у світі найсильніше? Виявляється – вода! Вона обійде любу перешкоду, натиском своїм зруйує найкріпшв мури Наш народ здавна помытив цю властивість води і склав  таке прислів’я : “ Мала крапля , а й та камінь точить”. Усі ми звикли дивитися на воду, як на звичайну річ.але воду називають найбільшим дивом світу. Тому ми не можемо не говорити про неї
  2. Давайте уявимо собі, що на Землі не стане води. Що б сталося?
  3. Але на щастя, вода на зЗемлі є. ЇЇ так багато!

Слайд 6. Карта світу. Гляньте, скільки на ній синього кольору! Якщо швидко покручу глобус, то він здається весь яким? Голубим!  А ви знаєте, що нашу планету називають голубою планетою. Слайд 7 (Планета Земля в космосі ) Чому ж вона голуба? Якщо всю землю розділити на 4 частини, то 3 з них –це вода. Слайд 8 (  колограма і текст : Вода –71 %. Вода рік, озер, яку ми використовуємо лише 0,01 % від усіх запасів Світового Океану)

А де є вода? ( Відповіді дітей)

Слайд 9. ( Вода міститься під землею у.. Джерелах, колодязях, криницях. Це отвори для добування підземних вод)

Слайд 10 (Вода є на суші. Річки, озера, моря, океани)

Слайд 11 ( Вода є у повітрі. Туман, хмари, дощ)

Висновок . Слайд 12 ( Висновок: Вода міститься не тільки у водоймах – на суші, у повітрі, але й у айсбергах, снігових покривах гір, льодовиках)

Слайд13   Фото айсбергів,  слайд 14 – фото льодовиків  слайд 15- фото гір в сніговому покрові.

  1. Практична робота

Мета:   визначити властивості води

Дослід 1.Капніть на парту краплю води Що сталося? ( Вона потекла) Слайд 16 ( фото а) воду переливають з одного станкану в інший.б) на склі краплі дощу . Вони течуть) Який висновок зробимо? Вода- текуча, вона не має власної форми.

Візьміть карточку №1. Запишіть у таблицю текуча

Дослід 2.  Опустіть у стакан з водою ложку. Чи добре її видно? Про яку властивість води це свідчить?

Висновок : вода прозора. Запишіть у таблицю. А чи має вода колір?

Висновок: вода безбарвна . А чи має запах. Понюхайте воду.

Висновок : вода  без запаху

прозора

Зробіть загальний висновок про властивості водиНе має форми

безбарвна

текуча

Вода

Слайд 17При нагріванні розширюється

Без запаху

При охолодженні стискається

                                                                                                             

У.Фізкультхвилинка

Раз,два! Всі присіли.

Потім вгору підлетіли

Три, чотири! Нахилились,

Із струмочка  гарно вмились

5,6 Всі веселі

крутимось на каруселі

7,8! Діти милі

Ніжками затупотіли

Дев’ять, десять Відпочили

І за парти  дружно сіли.

2. Практична самостійна робота . Робота в парах

Мета  самостійно провести досліди з сіллю, цукром, крейдою, піском, олія, щоб дослідити які речовини розчиняються у воді, а які- ні.

Висновок : не всі речовини розчиняються у воді.

Речовини, які розчиняються у воді, називаються розчинними у воді речовинами. Вода для них — розчинник

Речовини, які не розчиняються у воді, називають нерозчинними.

Слайд 18.Вода –розчинник. Розчинні речовини: сіль, цукор, кислоти, спирт, кисень, вуглекислий газ , аміак  Нерозчинні речовини: пісок, глина, крейда, крохмал, олія, гас, бензин.

УІ. Осмислення причинно- наслідкових зв’язків. Закріплення нового матеріалу.

— Чому чай, компот, соки- солодкі?

  1. А розсіл- солоний?
  1. Робота з підручником. Прочитайте і знайдіть відповіді на запитання на ст.94
  2. Поставте запитання один одному в парі.
  3. Що таке природні розчини ?

УІІ. Підсумок уроку.

  1. Послухайте віршик уважно і назвіть властивості води:

Є в природі дивина-

Прісна, без смаку вона.

Запаху не має теж

Її в руки не візьмеш.

Коли чиста- то прозора

За що люблятьїї зорі

Сіль чи цукор як ковтне,

Не знайдеш її ніде!

Смаку тоді набуває

Кожен з нас ти добре знає.

  1. Діти, якою була тема нашого уроку? Слайд 19 ( Тема уроку)
  2. Дайте відповідь на таке запитання: “Чи може бути життя без води? Наведіть приклади, де ми використовуєм воду?
  3. Гра “ Водограй” У кожного учня червоні та зелені каточки. Зелена картка- твердження правильне, червона- не вірне твердження:
  1. Вода синього кольору  — ( ні)
  2. Вода текуча                     ( так)
  3. Не має власної форми    ( так)
  4. Має приємний солодкуватий запах   ( ні)
  5. Вода- прозора                  ( так)
  6. Мінеральна джерельна вода- це побутовий розчин  ( ні)
  7. Сік рослин- природний розчин   ( так)

УІІІ. Домашнє завдання  (слайд 20)

Перечитати та переказати статті на стор.91-93

Заповнити у зошитах  сторінки 31,32

Додаткове: знайти цікавинки про воду талу, магнітну, про воду, що лікує

ІХ. Рефлексія.

Діти, що вас здивувало на уроці ?

Який настрій у вас від уроку ?

 

Бажаю вам бути здоровими , як вода !

nsportal.ru

урок з природознавства Вода. Властивості води 3 клас


Урок з природознавства 3 клас.
Гежа Нвталя Олексіївна
Вчитель-методист Володарської школи №1 Донецької області
УРОК № 5
ТЕМА УРОКУ Без води нема життя. Властивості води- рідини. Вода —
розчинник

КОМПЛЕКСНА ДИДАКТИЧНА МЕТА :
НАВЧАЛЬНА розширити і поглибити уявлення дітей про значення води
у природі; властивості води- рідини( текуча, не має
власної форми, прозора, безбарвна, без
запаху,розширюється при нагріванні, стискається при
охолодженні;
формувати елементарні поняття розчинна у воді речовина,
розчинник, розчин, нерозчинна у воді речовина

РОЗВИВАЛЬНА розвивати вміння самостійно виконувати досліди,
спостерігати за ходом і результатами досліду, вміння
робити висновки, міркувати за аналогією:
ВИХОВНА виховувати пізнавальний інтерес самостійність,
організованість і відповідальність за виконану роботу

Очікувані результати :
Після уроку учні зможуть:
-пояснювати поняття «розчинник», «розчин», « розчинна у воді речовина», «нерозчинна у воді речовина »,
-доводити дослідами властивості води
робити висновки
Обладнання : електронна презентація до уроку, підручник для 3 класу Т.М.Байбара , Н.М.Бібік – К. « Форум» 2003, зошити з природознавства, предмети для дослідів:склянки з водою, цукор, сіль, пісок, олія, таблиця властивостей, глобус
Тип уроку : урок формування знань, умінь та навичок Форма проведення: урок з використанням мультимедійних технологій, з проведенням практичних робіт, дослідів
Структура уроку:
Організація класу ( 1 хв.)
Актуалізація опорних знань ( 7 хв.)
а)хвилинка “ Календаря природи”б) перевірка домашнього завдання Тести
в) підсумки перевірки домашнього завдання ( взаємоперевірка)
г) оцінювання
Мотивація навчальної діяльності.визначення теми та мети уроку ( 2 хв.)
Сприймання та первинне усвідомлення нового матеріалу (19 хв)
)Бесіда з елементами розповіді
Практична робота №1
Практична робота №2 Робота в парах
5. Фізхвилинка ( 1хв.)
6.Осмислення причинно-наслідкових зв’язків. Закріплення нового матеріалу ( 10 хв.)
а) робота з підручником
б) робота в парах
б) Гра “ Збережемо повітря чистим”7.Підсумок уроку (3 хв.)
Вірш-загадка
Гра “ Водограй”8. Домашнє завдання ( 1хв.)
9. Рефлексія ( 1 хв.)
І. Організація класу.
1. По рівній доріжці
Ідуть наші ніжки-По густій травіСтрибають наші ніжки –
Стомились наші ніжкиПо лісочку гулятиЛистячко жовтеВ пучечки збирати-Діти, про яку пору року йдеться у вірші?

2. Хвилинка « Календаря природи». Робота в зошитах.
-Які зміни відбулися за мин

profhelp.net

ЯКІ НЕЗВИЧАЙНІ ВЛАСТИВОСТІ МАЄ ЗВИЧАЙНА ВОДА — ВОДА — ПРИРОДОЗНАВСТВО 3 клас — за підручником І. В. Грущинської — 2014 рік

ВОДА

Зустріч 2. ЯКІ НЕЗВИЧАЙНІ ВЛАСТИВОСТІ МАЄ ЗВИЧАЙНА ВОДА?

Мета: збагатити уявлення учнів про властивості води; навчати спостерігати та проводити деякі досліди, що демонструють властивості води, пояснювати прояв цих властивостей у природі; виховувати інтерес до предмета.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

— Наведіть приклади різноманітності рослин, тварин і грибів.

— Назвіть методи пізнання природи.

— Що ви можете дослідити за допомогою мікроскопа та телескопа?

— Чому потрібно вивчати природу?

— Уявіть, що вам із друзями запропонували взяти участь у проекті «Облаштовуємо нашу планету». Обговоріть, які природні умови повинні на ній бути. Чи подобається вам природа на нашій планеті?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про властивості води.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за підручником (с. 10-12)

— Пригадайте! Які властивості води ви знаєте? Назвіть їх.

— Про які незвичайні властивості води розповіли Карасик Золотенко та рибка Немо?

— Що таке речовина?

— Роздивіться малюнки на с. 10 та назвіть стани води, які ви знаєте. Що впливає на перехід води з одного стану в інший?

— Тіла живої і неживої природи, тіла, створені людиною, складаються з речовин. Речовина — це те, із чого складається тіло. Скло, залізо, цукор, кухонна сіль, глина, деревина — все це речовини. Вода — теж речовина.

Зустрівши в лісі джерело, ми радіємо: «Яка чиста вода!». Однак у природі зовсім чистої води немає. Будь-яка вода — морська, річкова, дощова — це розчин.

Воду з розчиненою в ній речовиною називають розчином. Навіть у дощовій воді, яку вважають найчистішою, є домішки, які потрапляють з повітря. Пригадайте, яке чисте і свіже повітря після дощу! Це вода поглинула з повітря пил, кіптяву, вихлопні гази.

Морська вода — це розчин значної кількості різних речовин.

Усі розчини прозорі. Якщо у воді є нерозчинні частинки, вони роблять її каламутною.

Усі речовини можна розподілити на розчинні і нерозчинні у воді.

— Що доповнив Карасик Золотенко?

Роботах в групах

— Спробуйте розчинити у воді різні речовини та зробіть висновки, які з них розчинні, а які — ні.

1) Цукор, сіль, сода — розчинні.

2) Пісок, глина, борошно — нерозчинні.

3) Соняшникова олія, вершкове масло — нерозчинні.

2. Фізкультхвилинка

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1. Робота в парах

— Вставте в текст потрібні слова, користуючись таблицею.

Вода не має … (запаху, кольору), вона … і… (прозора і текуча). Вода — рідина. Вода — … (розчиняє:) багато речовин. Під час нагрівання вода … (розширюється), а під час охолодження… (стискається).

2. Вікторина «Яка властивість?»

• Яку властивість води використовує людина, коли миє посуд, пере білизну?

• Чому цукор розчиняється в чаї?

• Чому на каструлі, що кипить, «стрибає» кришка?

• Якщо вода має смак, про що це свідчить?

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Що ви взнали на уроці про воду? Прочитайте висновки на с. 12.

— У яких станах зустрічається вода в природі? Наведіть приклади.

— Розкажіть, як утворюється хмара.

— Як довести, що лід і сніг тануть при 0 °С?

— Як довести, що вода кипить при +100 °С?

— Що називають розчином?

— Наведіть приклади розчинних у воді речовин.

— Проведіть дослід і доведіть, що крейда не розчиняється у воді.

— Розкажіть, як властивість води розчиняти деякі речовини люди використовують у житті.

— Але у води є ще одна властивість. Про неї ви дізнаєтеся, якщо проведете вдома такий дослід. Налийте води в пластикову пляшку і покладіть у морозильник. Коли вода замерзне, дістаньте і запишіть, що сталося з пляшкою.

Не відкриваючи пляшку, поставте її в тепле місце. Коли лід розтане, запишіть, що сталося з пляшкою.

Поміркуйте, чому це відбувається?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

С. 10-12.

subject.com.ua

Практична робота з природознавства «Властивості води», 3 клас

Практична робота __________________________________________

  1. Прослухайте притчу та дайте відповіді на питання

 

Проблемні питання:

  1. Чому у перший базарний день, перейшовши річку, осел відчув, що мішок із сіллю став легким? 
  2. Чому у другий базарний день мішок із ватою став важким і ледве не потягнув ослика на дно річки?
  3. Як ви поясните слова господаря: «Не кожен раз, ідучи через воду, ти виграєш!»?
  1. Гіпотеза (зробіть свої припущення)

У перший базарний день сіль у воді __________________________;

У другий базарний день вата у воді ­­­­___________________________. 

У воді розчиняються  лише ___________________________          речовини.

  1. Проведіть свої дослідження

Хід дослідження

Візьміть декілька склянок з водою.

Опускайте в них ті речовини, що принесли з собою та заносьте дані в таблицю.

Назва речовини

Розчинилася

Не розчинилася

Висновок

Сіль

+

 

Розчинна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зробіть висновок

Всі речовини можна розділити на 2 групи:

Ті, що ________________________________

Ті, що ________________________________

У воді розчиняються лише _____________ речовини

 

Практична робота __________________________________________

  1. Прослухайте притчу та дайте відповіді на питання

 

Проблемні питання:

  1. Чому у перший базарний день, перейшовши річку, осел відчув, що мішок із сіллю став легким? 
  2. Чому у другий базарний день мішок із ватою став важким і ледве не потягнув ослика на дно річки?
  3. Як ви поясните слова господаря: «Не кожен раз, ідучи через воду, ти виграєш!»?
  1. Гіпотеза (зробіть свої припущення)

У перший базарний день сіль у воді __________________________;

У другий базарний день вата у воді ­­­­___________________________. 

У воді розчиняються  лише ___________________________          речовини.

  1. Проведіть свої дослідження

Хід дослідження

Візьміть декілька склянок з водою.

Опускайте в них ті речовини, що принесли з собою та заносьте дані в таблицю.

Назва речовини

Розчинилася

Не розчинилася

Висновок

Сіль

+

 

Розчинна

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зробіть висновок

Всі речовини можна розділити на 2 групи:

Ті, що ________________________________

Ті, що ________________________________

У воді розчиняються лише _____________ речовини

 

naurok.com.ua

Проект з природознавства 3 клас «Без води немає життя. Властивості води-рідини»

Урок-проект з природознавства

3 клас

« Без води немає життя. Властивості води-рідини »

Підготувала вчитель початкових класів

Новгород-Сіверської загальноосвітньої

школи І-ІІІ ступенів №2

Жорова Алла Григорівна

Без води нема життя. Властивості води-рідини

(Урок-проект з природознавства в 3 класі)

Мета. Формувати уявлення про воду: три стани води, властивості води-рідини; розвивати вміння аналізувати і робити висновки, самостійно робити досліди; виховувати пізнавальний інтерес, самостійність, організованість і відповідальність за виконану роботу.

Обладнання. Склянки, ложки, вода, глобус, схеми, наочність, комп’ютерна презентація.

Хід уроку

І. Організація класу

Привітання

Доброго ранку, моя Батьківщино!

Доброго ранку, державо моя.

Доброго ранку, моя Україно,

Доброго ранку всім гостям.

Діти, до цього уроку ми готувались заздалегідь, виконували пошукову роботу, створювали навчальний проект «Без води нема життя». Сьогодні на уроці ми дізнаємося багато цікавого про воду. Ви презентуєте свої наробки по цій темі, будемо дослідниками.

А починаємо, як завжди, із спостережень за погодою.

II. Підсумки спостережень

1. Поетична хвилинка

Кличуть нас ліси, поля, сади розбирати осені плоди.

І з дерев спадає листя жовте, то землею ходить місяць (жовтень).

Слово синоптику (температура, стан неба, вітер, опади).

Що каже народний календар ?( Повідомлення про прикмети жовтня)

III. Повідомлення теми та мети уроку

Відгадайте загадку:

Усі рослини і тварини вживають,

У кожній хаті мають.

Так це вода. Тема уроку «Без води нема життя. Властивості води-рідини».

На уроці ми дізнаємось про те, де на Землі знаходиться вода, у яких станах, які властивості має вода-рідина. Що в народі говорять про воду.

Дивлячись на нашу планету із космосу можна сказати, що вона блакитного кольору. Як ви гадаєте, чому? (Бо на земній кулі води вчетверо більше, ніж суші).

В рамках проекту ви отримували з різних джерел інформацію про воду. Про що дізналися, розповісте нам в інтерв’ю (технологія «Мікрофон»).

Інтерв’ю в учнів бере кореспондент Краплинка.


  • Яке значення для живої природи має вода?

  • Основне. Її п’ють люди, тварини, рослини. Без їжі людина може прожити 9 діб, без води – 2 доби. Вода – основа для всіх живих організмів. Огірок на 90 відсотків складається з води, тіло людини наполовину маси складається з води.

  • Чи правильне твердження, що вода нас годує?

  • Так. Без води не можна приготувати їжу. Водойми дають нам рибу, морську капусту, тощо.

  • Де зустрічається вода?

  • Вода є в повітрі, ґрунті, під землею, у горах. Вода – це річки, озера, моря, океани. Вода є в рослинах, в організмі людини і тварин.

  • За все життя людина споживає 50-60 тонн води. Щоб виростити 1 кг овочів, зерна, витрачають 2 тонни води. Сантиметровий покрив снігу на гектарі землі дає 30 тонн води.

  • А ще вода потрібна щоб купатися, митися, водою можна мандрувати.

Молодці, ви довели, що вода справжнє диво природи. ( показ слайдів)

Послухайте загадку:

Відома здавна рідина, усяк її вживає,

Буває хмаркою вона, сніжинкою буває,

Бува, як скло, крихка, тверда –

Звичайна, підкажіть,…( вода)

На основі цієї загадки ми можемо сказати, що вода перебуває в природі в трьох станах.
Вода

рідка тверда газоподібна

дощ сніг водяна пара

туман крига ( невидима)

роса бурулька

іній

Чому ж існує три стани води? Знайдіть відповідь у підручнику. (Відстань між молекулами та швидкість, з якою вони рухаються бувають різні, ст.81)

Проведення дослідів. Робота в групах.

Дізнаємось, які властивості має вода-рідина.

1 гр. Д.№1 Налийте воду в склянку, потім вилийте на тарілку. Що сталося? Чи має вода форму?(Ні, вода потекла).

2 гр. Д.№2 У склянку з водою опустіть ложку. Чи добре її видно? (Вода прозора)

3 гр. Д.№3 Подивіться, чи має вода колір? (Безбарвна)

4 гр. Д.№4 Визначте, чи має вода запах? ( Без запаху)

Схема

безбарвна

при охолодженні стискається не має форми

без запаху вода текуча

прозора

Фізкультхвилинка

Хто там? Хто там вже стомився?

І направо похилився?

Треба дружно всім нам встати,

фізкультхвилинку почати.

Встаньте, дітки, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній

І до сонця потягніться,

В різні боки похиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.


Робота з підручником. Відповідь на запитання .

— Про яку властивість води ви дізнались з підручника? (при охолодженні вода стискається, при нагріванні – розширяється)

Словник: рідкий стан,

твердий стан,

газоподібний стан

В Україні наші предки здавна обожнювали воду. Що цікавого ви знаєте про це?

Доповіді учнів

— Первісні люди поклонялися воді, приносили жертви. Вода означала здоров’я, чистоту. Народжених дітей у слов’ян при хрещенні занурювали в воду, здійснювали обряд очищення водою.

— Чиста вода означала чесність, правдивість, ще казали : « Чиста вода для хвороби біда», каламутна – нечесність, крутійство, говорили « В мутній воді рибу не зловити». А найкраще побажання – «Будь здоровий, як вода!». Читання прислів’їв

Чиста вода для хвороби біда.

Вода все очищає.

Які ще прислів’я та приказки ви знаєте про воду?

Отже, вода конче потрібна для всього живого.

Яку корисну справу для води зробили ви? (звіт)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Робота в групах

1 гр. Складіть тематичну «павутинку»

Вода потрібна…

2 гр. Турнір Добра і Зла

Люди забруднюють водойми – Люди …

Лежать на березі купи сміття – Діти …

3 гр. Існує вислів, що вода дорожча за золото. Як це довести?

а) води в природі більше , ніж золота;

б) воду можна купити за золото;

в) без води людина проживе не більше, ніж 5 днів; г) без води немає життя.

4 гр. На Землі багато води, але її треба економити. Чому?

а) У природі мало прісної води.

б) Замулюються озера і болота.

в) Вода замерзає.

г) Вода випаровується.

2. А зараз пригадаємо, як ми шукали місця, де живе Краплинка (показ слайдів).

3.Кросворд.

1. Червоне коромисло через річку повисло.(Веселка)

2. З малої хмари йде великий…(Дощ).

3. Річки взимку вкриває (Лід).

4. Що виходить з чайника під час кипіння? (Пара)

V. Підсумок уроку. Бліцопитування.

— Без чого немає життя на Землі?

— Яку воду можна носити в решеті?

— В яких станах може перебувати вода?

— Що станеться зі сніжинкою, яка впаде вам на руку?

Молодці! Усі гарно працювали на уроці і були для мене чудовими помічниками. Ми продовжуємо працювати над проектом. Дізнаємось ще багато цікавого. На перерві запрошуємо переглянути фотовиставку «Вода навколо нас» та виставку літератури.

VI. Домашнє завдання. Опрацювати статті в підручнику, завдання в зошиті. Продовжити пошукову роботу

Як ми досліджували властивості води-рідини

1 гр. Д..№1 Налийте воду в склянку, потім вилийте на тарілку. Що сталося? Чи має вода форму

Вода розлилась по тарілці. Це означає, що вода не має форми.
2 гр. Д..№2 У склянку з водою опустіть ложку. Чи добре її видно?

Так, ложку у воді добре видно. Значить вода прозора.
3 гр. Д.№3 Подивіться, чи має вода колір?

Ні, вода не має кольору. Вона безбарвна.
4 гр. Д.№4 Визначте, чи має вода запах?

Ні, вода не має запаху.
Сторінка народознавства
Тісно пов’язане з водою свято Івана Купала, яке дійшло до нас ще з давніх часів. Припадає воно на 7 липня, день літнього сонцестояння. Проводиться свято біля води і обов’язково з вогнищем. Так вшановується живильна сила води і світлоносність сонця.

Заздалегідь молоді хлопці копають криницю, що є символом джерельності, життєздатності.

Починається свято. Хлопці везуть воду з купайлівської криниці і здоровлять усіх:

— Будьте здорові, з Купайлом!

— Будьте дужі, як вода!

В цей день обов’язково треба когось облити водою. Ця дія символізує сили води і запросини дощу, якого у цей спекотний час чекають і земля, і рослини, і все навкруги. За повір’ям, цілющу силу мали навіть роса і вода, тому багато хто намагався скупатися або хоча б походити по росі.

А на Водохреще ( 19 січня) воду освячують, вода набирає цілющої сили. Вважається, що в цей день навіть з-під крана тече цілюща вода.

Прислів’я та приказки


  • Чиста вода для хвороби біда.

  • Вода все очищає.

  • Крапля до краплі – озеро буде. Вода – душа врожаю.

  • Вода потече – канавку знайде.

  • Під лежачий камінь вода не тече.

  • Тиха вода греблю рве.

  • Вода камінь точить.

Клас біля джерела. Вода в ньому чиста і холодна

Красуня Десна

Знайшли цікаву інформацію!

Переможці конкурсу малюнків

Фоторепортаж « Пригоди на річці Десні»
Погожого осіннього дня прийшли ми на берег Десни,

щоб помилуватися її красою, але побачили багато сміття.

Пригадали нашу подругу Краплинку, її прохання.

Вирішили зробити добре діло – прибрати сміття.

Всі учні дуже старалися, знали – робимо важливу справу.

Сміття виявилось чимало.


Довго збирали.

Сором тим, хто забруднює береги наших водойм!


Ми малі, але робимо велику справу.


За добро природа віддячить добром!

p.ocvita.com.ua

Вода на Землі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води

Урок з природознавства у 5 класі

Тема: Вода на Землі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води

 Мета уроку Формування ключових компетентностей:

вміння вчитися – вчити школярів організовувати свою навчальну діяльність; добре орієнтуватися в підручнику; мати власну думку, обґрунтовувати її; дати уявлення про воду як необхідну складову довкілля, про перетворення води в природі;

загальнокультурної – вчити учнів зв’язно висловлюватися; використовувати набуті знання, уміння під час виконання соціальних ролей;

соціальної – формувати в учнів потреби і звички діяти в різних життєвих ситуаціях згідно з нормами громадянської активності; навчати працювати в групах, парах;

інформаційно-комунікативної – навчати учнів аналізувати й відтворювати потрібну інформацію; переносити набутий життєвий досвід у нову ситуацію; ; на основі практичних дій ознайомити дітей з властивостями води; розвивати навички дослідницької діяльності, спостережливість, аналітичне мислення, вміння робити висновки, комунікативні уміння і навички;

формування предметних компетентностей: формувати в учнів уявлення про цілісність природи, наукове світорозуміння; на основі практичних дій сформувати уявлення про роль води в природі, три стани води, властивості води; її значення для всього живого, продовжити формувати в учнів уявлення про кругообіг води в природі.

громадянської: виховувати гуманну, творчу, асоціативно активну особистість, здатну екологічно мислити, дбайливо ставитися до природи, до води – основи життя.

Здоров’язбережувальної: правильно вживати воду.

Обладнання: модель «Кругообіг води в природі», глобус, фізична карта світу, посуд (колба, три склянки), спиртівка, кольоровий папір, сіль, цукор, крейда, пісок, серветка, лійка, термос із кубиками льоду.

Тип уроку: формування нових знань.

 

Хід уроку

Епіграф до уроку «Водиця—всьому цариця»

І. Організаційний момент.

На уроці вас вітаю,

Доброго настрою всім бажаю.

Все сьогодні щоб вдалося

Й до душі вам всім прийшлося.

Таємниці щоб відкрили

І знання щоб збагатили.

Будьте впевненими в силі,

Дійте в згоді з колективом!

II. Актуалізація опорних знань

Вчитель — Давайте пригадаємо, що таке природа?

— На які групи вона поділяється?

Повітря,земля і вода-це природа,

Природа — це я, і ти — це природа.

Пустелі і гори, моря і ліси —

І ми тільки частка цієї краси!

♦ Назвіть умови існування життя на планеті Земля.

♦ Уявіть, що ви несподівано потрапили на острів, на якому відсутнє населення. Що перш за все шукають у такій ситуації? (Воду)

♦ Чому це так важливо? Скільки людина може прожити без води?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Розгадування та обговорення загадок.

Відома з віку рідина, Усяк її вживає, Буває маркою вона, Сніжинкою буває, Бува, як скло, Крихка, тверда — Звичайна, підкажіть,… (вода).

Мене частенько просять, ждуть, а тільки покажусь — ховатися почнуть. (Дощ)

Білим килимом все поле вкрило. (Сніг)

Ніжна зірка сніжно-біла на рукав згори злетіла. Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)

Я вода і на воді плаваю. (Лід)

Вночі спить на землі, а вранці висихає. (Роса)

—Ви відгадували загадки. Давайте ще раз скажемо, про що вони. (Дощ, сніжинка, лід, роса, вода… )

— А давайте подумаємо і скажемо одним словом: це все… (Вода)

Якщо поглянути на фізичний глобус, то неважко помітити, що серед кольорів на ньому переважає блакитний, — це вода (3/4 поверхні земної кулі припадає на води океанів, морів, озер, рік). Вода є скрізь: у складі живих істот, у повітрі, під землею. Гігантські накопичення води знаходяться на полюсах — Північному та Південному. Тема нашого уроку: на Землі. Властивості води. Три стани води. Кругообіг води

Мета уроку:

IV. Вивчення нового матеріалу

Складання «асоціативного куща» Які уявлення у вас викликає слово «вода»?

Колодязь озеро море

Дощ рідина

Річка ВОДА прання

Посуд хмара

Пара лід океан

Прийом «Мікрофон»

    • Чи доводилося вам бачити воду в природі?

    • Де вона знаходиться?

    • В яких станах може перебувати вода?

    • Чому говорять «Без води не було б життя на Землі?

    • Як ви думаєте, що означає епіграф нашого уроку?

    Слово вчителя. Вода — багатство Землі. Вона необхідна для життя всіх живих організмів. Кількість її на планеті зазначено на слайді.

    Вода настільки міцно увійшла в наше життя, що ми і не мислимо своє існування без неї. Цю речовину справедливо називають колискою життя. Адже перші живі істоти, що з’явилися на нашій планеті мільйони років тому, мешкали у воді.

    Сучасний світ рослин і тварин, сама людина завдячують своїм існуванням воді. Рослинам вона потрібна, щоб розчиняти і транспортувати поживні речовини по всьому тілу. Вода підтримує форму та пружність рослин. Зелені рослини на світлі з води та вуглекислого газу утворюють органічні речовини. Для багатьох тварин і рослин вода є рідною домівкою—місцем їхнього оселення.

    Серед речовин, що входять до складу тіла тварин і людини, воді належить перше місце. Навіть кістки та зуби мають у своєму складі воду. Не говорячи про кров, піт і слину. Яку роль відіграє вода у тілі людини? Насамперед роль розчинника. Тисячі хімічних реакцій, що відбуваються в живому організмі з їжею, без води були б просто неможливі. Поживні речовини, які утворюються при цьому, та речовини, що підлягають видаленню з організму, переносяться кров’ю. А в складі крові багато води. Улітку ми споживаємо води більше, ніж узимку. Це зумовлено ще однією важливою її роллю—захищати тіло людини і тварин від перегрівання. Як саме? Під час перегрівання виділяється багато поту. Він випаровується, і шкіра охолоджується. Завдяки цьому навіть за найбільшої спеки температура тіла людини залишається постійною.

    У природі вода перебуває у трьох станах:

    • рідкому (дощ, туман, роса, вода), 

    • твердому(сніг, лід, іній, крига, бурульки), 

    • газоподібному (водяна пара).

    V. Практична робота «Властивості води»

    1 група – дощ 2 група – лід 3 група – хмарка

    Учитель та учні проводить демонстрування, учні спостерігають, роблять висновки, води.

    Демонстрування 1. Підготувати кілька стрічок паперу різного кольору (червоного, жовтого, білого, зеленого, синього). Порівняти колір води із кольором стрічок паперу.

    Висновок. Вода не має кольору.

    Демонстрування 2. Поставити будь-який предмет за склянку з водою або опустити предмет у воду.

    Висновок. Вода прозора.

    Демонстрування 3. У посуд різного розміру та форми на дно покласти кульку та налити води. Чи змінилась форма кульки? Що сталося з водою?

    Висновок. Вода набуває форми посуду, в який налита. Вода текуча.

    Демонстрування 4. Які смаки вам відомі? (Солодкий, солоний, гіркий, кислий). Спробуйте на смак воду (звичайну кип’ячену, мінеральну, джерельну, дистильовану). Який він?

    Висновок. Вода не має смаку.

    Демонстрування 5. Приготувати три склянки з водою. (Проводять учні по групам )

    У склянку з водою вкиньте:

    1 група – сіль 3 група – лимонна кислота

    2група- цукор

    — Речовини, які розчиняються у воді, називаються розчинними.

    1група – пісок 3 група – олія

    2 група – крейда

    — Речовини, які не розчинилися у воді, називаються нерозчинними.

    Висновок: ми переконалися , що деякі речовини розчиняються в воді, а інші не розчиняються. Вода – розчинник.

    Демонстрування 6 . Кипіння та пароутворення. Під час нагрівання води до певної температури (100 °С) вона випаровується. (Праска)

    Висновок. Молекули води піднімаються угору й стають газом у складі повітря.

    Демонстрування 7. Конденсація. Наповнити банку кубиками льоду. Поставити її у тепле місце. Через кілька хвилин на зовнішньому боці банки утворяться краплини води. Звідки вони з’явилися?

    Висновок. У теплому повітрі міститься багато молекул води. Коли тепле повітря торкається чогось холодного, ці молекули знову збираються у великі краплі, які ми й бачимо на посуді. Це явище називається конденсацією.

    Демонстрування 9. Узяти дві однакові колби, наповнити їх однаковою кількістю води (рівень води намітити кольоровою стрічкою). Щільно закрити колби пробкою. Одну колбу опустити у гарячу воду, іншу — в холодну. Порівняти, як змінився рівень води у колбах.

    Висновок. Вода збільшує обсяг при підвищенні температури та зменшує при пониженні (до певного рівня).

    Демонстрування 10. Тверднення води. (Демонстрацію вчитель готує заздалегідь.)

    Висновок. Вода збільшує обсяг при замерзанні.

    Результати спостережень фіксуються до таблиці

    Номер демонстрування

    Висновок

     

     

    VІ.Фізкультхвилинка „Австралійський дощ”показує рух, усі повторюють його поступово приєднуючись один до одного.


    — Чи знаєте ви, який австралійський дощ?
    Піднімається вітер. (Потираємо руки)
    Падають перші краплини дощу. (Клацаємо пальцями)
    Почалася злива.
    (Плескаємо долонями по стегнах)
    Злива перетворилася на бурю.
    (Топаємо)
    Ось буря стихає.
    (Плескаємо долонями )
    Стихає злива.
    (Плескаємо долонями по стегнах)
    Закінчується дощ, падають останні краплі.
    (Клацаємо пальцями)
    Шумить тільки вітер.
    (Потираємо долонями)
    Австралійський дощ скінчився. Сонце!
    (Діти піднімають руки вгору)

    VІІ.. Кругообіг води в природі

    94 % об’єму води у світі складають солоні води океанів, 6 % — це води суходолу (річки, озера, болота, підземні води, льодовики, багаторічна мерзлота), із них тільки 2 % — прісні води. Основна маса прісної води на Землі накопичена за мільйони років у льодовиках. (Учитель демонструє на фізичній карті світу найбільші льодовики: Антарктичний панцир завтовшки до 4 км, Ґренландський льодовиковий покрив, Арктику, гірські льодовики Північної Америки, Центральної Азії.)

    Значно менше прісної води в річках, ґрунті, підземних водах, повітрі. Люди, тварини, рослини постійно споживають воду, річки відносять її в океан.

    — То чому ж вона не вичерпується? Загальна кількість води на Землі є незмінною. Вода у природі постійно переходить із одного стану в інший, переносить велику кількість хімічних речовин із ґрунту до рослин, із суходолу в озера й океани, із повітря на землю. Вода перебуває у постійному кругообігу.

    «Візниця природи» — так назвав воду видатний учений Леонардо да Вінчі.

    Робота з підручником (за схемою «Кругообіг води в природі»)

    • Фізкультхвилинка. —А тепер можна і відпочити. Релакс »Я- хмаринка»

    • Дослід з чайником(спиртівкою) та склом.(Висновок. Відкриваю слайд: пара)

    – А який мультфільм показує перетворення пари на воду і навпаки? ( Демонструю уривок м-му «Капітошка»)

    Екологічна казка.

    Текла по рівнині річка чиста-чистенька, прозора. Побудували на березі завод іграшок. Став він брати чисту воду, а випускати в річку—брудну, червоного кольору. Нижче по течії побудували іще один завод—резинових чобіт. Брав він чисту воду, а випускав брудну, чорного кольору. Була наша річечка прозорою, а стала—кольоровою. Було в річки багато води, а стало мало—заводи багато п’ють. Люди сердяться: ні попрати, ні вмитися, ні напитися, ні риби наловити. Риба в річці захворіла, пташки і звірі до річки не підходять.

    І ось одного разу на берег річки прийшов самий головний Санітар і дуже обурився. Іграшки і чоботи—це добре, але і про людей, і про природу забувати не можна. І наказав:

    — Якнайшвидше збудувати на заводах «водоочисні споруди» і нехай брудна вода на заводі «чиститься» і знову за діло береться. І так без кінця.

    Послухалися доброї поради на заводі і стала річка знову чистою і прозорою.

    Бесіда.

      • Назвіть основний тип забруднення річок? (викиди погано очищених стічних вод промислових підприємств)

      • Хто ще може забруднювати водойми? ( людина, транспорт і т.д.)

      • Що забруднює воду? (сміття, нафта, бензин)

      • Що відбудеться, якщо одного разу не стане води? (все живе помре)

      • Що ми можемо зробити, щоб не забруднювати водойми?

      Екологічна хвилинка.

      А тепер скажіть, чи можна прожити без води?

      Доведіть свою точку зору.

      (Ви довели, що життя без води не існує. Вода—це один з найголовніших багатств Землі. Космонавти розповідають, що з космосу нашу Землю доцільніше було б назвати Океанією.

      Тож не дивно, що з давніх-давен люди вчилися дружити з водою. Ще в давнину люди розуміли, що запобігти хворобі легше, ніж її вилікувати. Через те ми з вами, турбуючись про власне здоров’я, повинні так само піклуватись про стан води.)

      Кожна людина повинна берегти воду.

      Як треба берегти воду?

      V. Закріплення вивченого матеріалу. 1. Експрес-тест.

      1. Який стан води під час дощу?

      а) рідкий б) твердий в) газоподібний

      2. До твердого стану води відносяться:

      а) пара б) лід в) роса

      3. До газоподібного стану води відносяться:

      а) сніг б) пара в) град

      4. Які властивості води-рідини?

      а) білого кольору, з запахом б) холодна, смачна в) текуча, прозора, без запаху, безбарвна

      5. Які властивості води-розчинника?

      а) розчиняються і не розчиняються речовини

      б) у воді тільки розчиняються речовини

      в) у воді не розчиняються речовини

      2. Розгадування кросворду

      1. Червоне коромисло через річку повисло. (Веселка)

      2. З малої хмари великий… (Дощ)

      3. Річки взимку вкриває… (Лід)

      4. Під час кипіння з чайника йде… (Пара)

      Гра «Добери антоніми»

      Вода — … (лід)

      Розчинена речовина – … (не розчинена)

      Прісна вода — … (солона вода)

      Прийом «Мікрофон»

      1. Чи однаковий смак має різна вода (наприклад, з крану, моря, річки, джерела)? (відповіді дітей)

      2. А чому в морі вода солона? (тому що в ній розчинено багато інших речовин, зокрема і сіль)

      3. Ми з вами споживаємо яку воду? (прісну)

      Слово вчителя. А чи знаєте ви, що прісної води на нашій планеті в річках, озерах та під землею всього 0,6 %. Це дуже мало, тому ми з вами повинні не тільки любити воду, а й оберігати її. Вода звертається до нас вустами нашого земляка, поета з Миколаївщини Степана Крижанівського:

      Монолог води.

      Я—вода. І я родилась чистою.

      Не для себе ллюся, а для вас.

      Озиваюсь мовою врочистою

      І лише за правду без прикрас.

      Я—вода. Я чиста й чесна віта

      Я течу, журчу, туди й сюди.

      Чи ти бачиш, окаяний світе,

      Що все більше мертвої води?

      Хочеш ти ковток водиці чистої,

      Щоб була я вічно молода?

      Чоловіче, я сама не вистою,

      Ти рятуй мене,

      Бо Я—ВОДА!

      —————————————-

      Я і хмара, і туман

      І струмок, і океан

      І літаю і біжу

      І скляною бути можу

      Відома з віку рідина

      Усяк її вживає

      Буває хмаркою вона

      Пушинкою буває

      Бува, як , скло

      Крихка, тверда

      Звичайно, це вода

      VІ. Підсумок уроку. Рефлексія Епіграфом нашого уроку був такий вислів «Вода—усьому цариця». Скажіть, мені, будь ласка, а чи дійсно це так? (Відповіді учнів)

      — Що ми вивчили на сьогоднішньому уроці?

      — Про що вам було цікаво дізнатись?

      — Що ви не зрозуміли з теми уроку?

      — Чи змінився ваш настрій під кінець уроку? Яким він був? Яким він став?

      — Що ви розкажете своїм батькам з того, що вивчили на уроці, коли прийдете додому?

      VІІ. Домашнє завдання. Опрацювати текст підручника.»

      Листок самооцінки (ведеться учнем на протязі уроку) __________________________

      Етап уроку

      Ставимо + за кожну правильну відповідь

      1. Актуалізація опорних знань (відповіді на питання)

      1. Вивчення нового матеріалу (дослідницька робота в групі, доповнення)

      Висновок з практичної роботи: __________________________________________________________________________

      __________________________________________________________________________

      __________________________________________________________________________

      3. Підведення підсумків уроку (тести, кросворд, незакінчене речення)

      Експрес-тест

      1. Який стан води під час дощу?

      а) рідкий б) твердий в) газоподібний

      2. До твердого стану води відносяться:

      а) пара б) лід в) роса

      3. До газоподібного стану води відносяться:

      а) сніг б) пара в) град

      4. Які властивості води-рідини?

      а) білого кольору, з запахом б) холодна, смачна в) текуча, прозора, без запаху, безбарвна

      5. Які властивості води-розчинника?

      а) розчиняються і не розчиняються речовини

      б) у воді тільки розчиняються речовини

      в) у воді не розчиняються речовини

      Всього

      Листок самооцінки (ведеться учнем на протязі уроку) __________________________

      Етап уроку

      Ставимо + за кожну правильну відповідь

      1. Актуалізація опорних знань (відповіді на питання)

      1. Вивчення нового матеріалу (дослідницька робота в групі, доповнення)

      Висновок з практичної роботи: __________________________________________________________________________

      __________________________________________________________________________

      __________________________________________________________________________

      3. Підведення підсумків уроку (тести, кросворд, незакінчене речення)

      Експрес-тест

      1.Який стан води під час дощу?

      а) рідкий б) твердий в) газоподібний

      2.До твердого стану води відносяться:

      а) пара б) лід в) роса

      3.До газоподібного стану води відносяться:

      а) сніг б) пара в) град

      4. Які властивості води-рідини?

      а) білого кольору, з запахом б) холодна, смачна в) текуча, прозора, без запаху, безбарвна

      5. Які властивості води-розчинника?

      а) розчиняються і не розчиняються речовини

      б) у воді тільки розчиняються речовини

      в) у воді не розчиняються речовини

      Всього

      vseosvita.ua

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *